Soma Duşakabin Hizmetleri

Temperli Duşakabin Nedir?
Temperli cam nedir?
Temperli Cam Duşakabin, sıradan camlara oranla 4 misli daha sağlamdır. Ve sıradan
camlardan farklı olarak tempere edilmiş camlar küçük ve görece olarak insana zarar
vermeyen parçalara ayrılır.

Dolayısıyla bu camlar insanın can güvenliğinin söz konusu
olduğu durumlarda kullanılır. Kullanım alanlarının başında araçların ön ve yan camları,
giriş kapıları, duş ve banyo panelleri,mikrodalga ve elektrikli fırınların camları gelir.

Tempere etme işlemine hazırlamak için camı önce istenilen boyda kesmek gerekir.

Cam daha sonra temperleme işlemi sırasında kırılma ve patlamaya yol açmaması için üretimin hatalı olup olmadığı kontrol edilir, bundan sonra yıkama işlemine sevkedilir.
Bu aşamadan geçen cam temperleme fırınında ısıl işlemden geçirilir. Fırın camı yaklaşık 600 dereceye kadar ısıtılır. Daha sonra söndürme denilen aşamada yüksek basınçlı soğutma işlemi uygulanır.

TEMPERLİ_CAM bombeli

Birkaç saniye süren bu aşamada yüksek basınçlı hava camın yüzeyine çeşitli açılardan püskürtülür. Söndürme işleminde camın dış yüzü, iç kısımlarına göre daha hızlı soğur.Orta kısım soğumaya başlayınca dış yüzeyden ayrılma, kopma eğilimi gösterir. Sonuçta iç kısımda bir iç gerilim oluşur, dış kısım ise kompresyona (sıkıştırma) uğrar.

Tempere edilmiş camın dayanıklılığını işte bu sıkıştırma işlemi sağlar. Gerilim altındaki cam, sıkıştırılmış cama göre 5 misli daha kolay kırılır.

Tempere etme işlemi kimyasal yollada gerçekleştirilir. Kimyevi maddeler, camın
yüzeyindeki iyonları değiştirerek sıkışmayı sağlar. Ancak bu yöntem çok pahalı olduğu için yaygın olarak kullanılmaz.

TEMPERLİ testi

TEMPERLİ CAMIN MUKAVEMETİ

Camın mukavemeti genellikle bükme testi ile ölçülür ve kırılması için gerekli olan baskı kuvvetine bakılır. Mimari camlar için 4 nokta bükme testi vardır ve camın 90MPa kuvvete dayanması beklenir Aşağıdaki şekilde 30cm boyunda tempersiz camın 2,4cm derinliğe kadar bükülmesi için 27 MPa gerekir ve bu kuvvet camın kırılması için yeterlidir. Temperli camda ise yüzeyler sıkıştırma gerilimine zaten sahiptir ve aynı ölçüde camı 5,5mm derinliğe kadar büktüğümüzde dahi yüzey sıkıştırılma gerilimi sıfıra iner ve cam kırılmaz.

Temperli cam kırılırken neler olur?

Camın merkezindeki Çekme Gerilimli bölgede (tension stres layer) bir çatlak oluşunca camdaki gerilim bir şok dalgası yayar. Çatlak noktasından yayılan ve gözle fark edilemeyen bu dalganın hızı 3387metre/sn’dir. Camın her tarafı neredeyse aynı anda kırıldığı için buna camın patlaması da denmektedir.

Yaptığımız Duşakabinlerimiz